Du har ingen varer i din indkøbskurv.
Bestil tid / Kontakt
Nønne Lang Høiagaard

Nønne Lang Høiagaard, Aut. bandagist/overbandagist

Nønne Lang Høiagaard
Aut. bandagist/overbandagist

Som bandagist hjælper jeg dig, som har brug for en ortose eller protese til at kunne leve et liv i bevægelse. Jeg er specialiseret i kroppens bevægelighed og med dig i centrum udvikler og designer jeg i samarbejde med mine kollegaer højteknologiske ben- og armproteser, skinner og korsetter. For mig er den individuelle dialog med dig det vigtigste, så vi sammen sikrer den optimale løsning.

Jeg har stor erfaring med:

  • Korsetter
  • Ortoser (arme og ben)
  • Hjælpemidler til børn


Kurser og efteruddannelse

  • Elements Body
    Elements Body er lycradragter, der giver et øget sensorisk input, som hjælper brugeren til bedre kontrol over sine bevægelser og balance.

  • Providence
    Providence brace er et behandlingskorset til behandling af Idiopatiske Skolioser. Korsettet korrigerer skævhed i ryggen og anvendes om natten.
  • JobSkin
    JobSkin er en særlig kompressionsbehandling, specielt rettet mod personer med neurologiske skader. Afhjælper smerter og nedsat funktion.

 

Du kan møde mig i følgende klinikker: